Vidinės sienos – skiriamosios sienos

Kiekviename gyvenamajame bute ar apartamentuose turi būti įrengtos tokios sienos, kurios sulaikytų triukšmą iš besiribojančių patalpų

Kad akustinė butų apsauga būtų tinkama, skiriamosios sienos turi būti projektuojamos dėmesį ypatingai skiriant triukšmo sklidimo izoliacijai, ypač garso sklidimui per šoninius statybinius elementus, jungiančius skiriamąsias sienas. Stiklo vatos izoliacija yra gyvybiškai svarbi karkasinėse sienose.

Pranašumas

Skiriamosios sienos turi užtikrinti apsaugą nuo triukšmo, silpnindamos per orą į kaimynines patalpas skindantį garsą. Veiksniai, kurie daro įtaką garso sklidimo per sieną izoliavimui, yra sienų masė, jų storis ir garsą sugeriančių medžiagų, įmontuotų sienos ertmėse, savybės. Stiklo vatos gaminiai turi puikias garso absorbacines (sugėrimo) savybes ir yra plačiai naudojami skiriamosiose sienose garso izoliacijai gerinti. Jie turi ir daugiau teigiamų savybių, pavyzdžiui, šiluminę izoliaciją, kuri bus ypač naudinga, jeigu gretimos patalpos tik iš dalies susijungia arba viena iš šalia esančių patalpų negyvenama (nešildoma).


„Knauf Insulation“ gaminiai:

 
„TP140 decibel „ „ECOSE® Technology” technologija iš stiklo pluošto gaminamas mineralinės vatos izoliacija. Produktas supakuotas į ritinius. Skirta naudoti patalpų viduje. Produktas turi puikias garso izoliacines savybes. Pagrindinė paskirtis - taip vadinamos lengvos konstrukcijos sistemos gipso kartono pertvarų garso izoliacija, taip pat galima naudoti kaip šlaitinių stogų garso ir šilumos izoliacija. Pertvarose rekomenduojama naudoti 600 mm pločio gaminį, kuris yra pritaikytas naudojimui lengvos konstrukcijos sistemose. 1200 mm pločio ritiniai yra skirti naudojimui šlaitiniuose stoguose..
 
„TP 115“ – „ECOSE® Technology” technologija iš stiklo pluošto gaminamas mineralinės vatos plokštės. Skirta naudoti patalpų viduje. Produktas turi puikias garso izoliacines savybes.  Pagrindinė paskirtis - vidaus sienų šilumos ir garso izoliacija. Plokštės yra pritaikytos lengvų konstrukcijų sistemoms iš gipso-kartono plokščių
 
Ecoboard (TP112)
„ECOSE® Technology” technologija iš stiklo pluošto gaminamos mineralinės vatos plokštės. Universalus hidrofobizuotas produktas, pasižymintis geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis. Pagrindinė paskirtis - šilumos ir garso izoliacija, naudojama sienose su ventiliuojamu fasadu, karkasinių medžio ir metalo sienų konstrukcijose (pvz. gipso-kartono plokščių), šlaitiniuose stoguose - ypač kaip izoliacija tarp gegnių. taip pat gali būti naudojama kaip perdangų šilumos ir garso izoliacija, dedama tarp sijų.

 

Projekto detalės

Statybų nuostatai

Gyvenamosiose patalpose – namuose, butuose ir kambariuose rekomenduojamas vidinių sienų garso izoliacijos lygis paprastai turi būti 40 dB Rw.

Garso izoliavimas

Garso izoliavimas, kitaip vadinamas garso sumažinimu, yra triukšmo sklidimo iš vienos pastato dalies į kitą stabdymas, pavyzdžiui, pastatant pertvarą arba sieną.

Kalbant apie garso izoliavimą tarp kambarių tame pačiame pastate, pagrindinis projektuotojų rūpestis yra oru sklindantis garsas.
 

Štai kaip mineralinė vata absorbuoja garsą:

Garso bangos, praeinančios pro mineralinę vatą, atskirų plaušelių pagalba nuolat atspindimos ir ardomos. Plaušeliai vibruoja kartu su garso energija, kuri pavirsta šiluma.

Garso sklidimas per orą
Garso sklidimo per orą šaltiniai triukšmą sukuria vibruodami orą betarpiškai, nuo pat garso šaltinio. Tipiški garso šaltiniai yra žmonių balsai, televizija, muzikos instrumentai, garsinės sistemos ir triukšmingi šunys. 

Konstrukcinės dalies sugebėjimą priešintis garso energijos sklidimui per jį geriausiai apibrėžia keturi faktoriai: 

 

1) Gebėjimas absorbuoti garsą konstrukcijos ertmėse.

2) Struktūrinės izoliacijos tarp abiejų išorinių paviršių laipsnis.

3) Konstrukcijos masė.

4) Oro įtampa konstrukcijoje.

 
Sienos masės padidėjimas pagerina jos garso izoliaciją, tačiau papildomas svoris, kurį saugiai gali išlaikyti konstrukcija, dažnai būna ribojamas, todėl gerinant izoliaciją paprastai einama kitu keliu, pavyzdžiui, naudojamos absorbuojančios medžiagos.
 
 

Štai kaip mineralinė vata veikia ertmėje

Neužpildytoje karkaso dalyje garsą izoliuoja tik gipso plokštės ir tuštuma tarp jų. Priklausomai nuo pageidaujamo efekto, gali prireikti papildomo gipso ploščių sluoksnio arba platesnio karkaso.

Ertmę užpildžius mineraline vata, pagerėja garso izoliacija. Vatos plaušeliai iškreipia ir laužo garso bangas, slopina gipso plokščių judesius (masės ir spyruoklės  efektas). Užpildant ertmes mineraline vata, galima pasiekti reikiamą garso izoliacijos lygį nemontuojant papildomų gipso plokščių sluoksnių ar specialių plokščių.

Apdailos kokybė

Sienoje laukiamą garso izoliacijos lygį galima pasiekti, jeigu joje ir ją supančiose sienose bei grindyse nėra tam tikrų defektų, padarytų atliekant apdailą. Izoliacijos efektyvumas bus mažesnis, jeigu:

Konstrukcijoje yra plyšių arba skylių - kapiliariniai plyšiai arba įtrūkimai gali pabloginti garso izoliaciją. Visi potencialūs plyšiai turi būti sandarinami naudojant minkštą hermetiką.

Tarp elementų, kurie pagal projektą turėjo būti atskirti, yra palikti tilteliai. Pavyzdžiui, stangrus strypas už staktos atsitiktinai buvo pritvirtintas su varžtu, kuris tvirtina gipso plokštę prie strypo.

 

  • Yra plyšių stangriame sluoksnyje ertmės viduje.

Stiklo vata ir akustika

Stiklo vata dėl savo absorbacinių savybių gerina garso sugėrimo laipsnį ertmėje ir tampa idealia garso slopinimo priemone pertvarose. Be to, dėl stiklo vatos šiluminių savybių pertvara geriau išsaugo šilumą tarp kambarių pastato viduje.